Hamilelikte Vücut Bakımı

Normal zamandakinin aksine hamilelik süresinde vücut bakımı daha zordur. Doğumdan sonra vücudunun eski formunu yakalayabilmesi için bu dönemde kişinin vücut bakımına önem göstermesi oldukça önemlidir.

Hamilelik süresince kişiden kişiye farklı değişiklikler görülebilmektedir. Sadece kilo almakla sınırlı olmayan bu değişikliklerde ciltte, saçta, tırnaklarda, dişlerde birçok değişiklik görülebilir. Ciltte kuruluk, karın bölgesinde çatlak, yüzde sivilcelenme bunlardan bazılarıdır.

hamilelikte vucud bakimi

Hamilelik boyunca kişinin her gün yıkanmasında fayda var. Ter bezlerinin normal zamandakinden daha fazla çalıştığını düşünürsek çok sıcak olmamakla birlikte her gün duş alınması gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu banyo süresinin fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

Kişi normal yaşantısında dikkat ettiği cilt bakımına hamilelik döneminde de dikkat etmelidir. Çünkü cildin nefes almak oldukça önemlidir. Bu yüzden makyaj kalıntılarıyla uyumamak, cildi güzelce temizleyip, nemlendirmek gerekmektedir.

Bir diğer önemli konu ise göğüs bakımıdır. Göğüsler şiştiği için çatlak oluşumlarına karşı önlem almak gerekmektedir. Mutlaka duştan sonra kremler işe göğüse masaj yapılarak nemli kalması sağlanmaktadır.

Birçok kişinin yakındığı diğer bir konu ise karın bölgesindeki çatlaklardır. Hamilelik süresince karın bölgesine iyi bir kremle veya badem yağıyla bakım yapmakta fayda vardır.

Saç, el, ayak ve ağız bakımının da önem taşıdığı hamilelik süresince rengini kaybeden saçlara, tırnaklara da gereken özen gösterilmelidir. Ve gerektiği durumlarda olsun ya da olmasın hamilelik süresince kişi düzenli olarak diş doktoruna gözükebilir.

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın