Lazerle Çil Tedavisi

Genellikle açık renkli tenli insanlarda görülen ufak kahverengi lekelere çil denmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde daha fazla görülen çiller kış döneminde biraz daha hafiflemektedir. Bazı çiller güneşte daha da artmakta ve genellikle yanak, burun gibi bölgelerde çil daha fazla görülmektedir. Bunun yanı sıra sırt bölgesinde, ellerde ve göğüs bölgesinde de çil görülebilmektedir. Çilin miktarı kişinin vücudundaki melanin miktarıyla doğru orantılıdır.

Çilleri yok etmek için kullanılan kremlerin yanı sıra , kimyasal peeling, dermabrazyon, krioterapi gibi yöntemlerin yanı sıra lazerle çil tedavisi de oldukça talep görmektedir.

Lazerle çil tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir ve günümüzde oldukça yaygındır. Birkaç seansta başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Uygulamanın herhangi bir yan etkisi yoktur fakat bazı ciltlerde hafif kızarıklıklar söz konusu olabilir. Her bir çil için tek tek işlem yapılmakta olup, uygulamadan sonra çillerin üstlerinde kabuk oluşmaktadır. Ortalama 1 hafta içerisinde dökülecek olan bu kabuklardan sonra çiller yok olmaktadır. Kimi durumlarda bazı çiller geçmeyebilir, bunlar için de bir süre sonra tekrar aynı işlemi tekrarlatabilirsiniz.

Lazer ile çil tedavisinde çok hafif bir acı hissedebilirsiniz fakat bu çok fazla canınızı yakmaz. Söz konusu işlemden önce anestezik krem yardımıyla uygulamanın yapılacağı bölge de ayrıca uyuşturulmaktadır.

Lazerle çil tedavisini zararı var mı?

Lazerle cilt lekelerini tedavi yöntemi son zamanlarda daha popüler hale geldi. Bunun sebebi, alınan sonucun oldukça iyi olmasıdır. Çil lekeleri için aynı durum geçerli olduğundan dolayı, herkesçe lazer tedavisi tercih ediliyor. Kalıcı sonuçlar için lazer tedavisinin doğru bir merkez tarafından yapılması önemlidir. Her ne kadar çil lekelerinde kullanılan lazer tedavisi, cilt üzerinde bulunan hasarsız hücrelere zarar vermese de, uygulamanın yanlış yapılacak olması cilt için istenemeyen sonuçlar doğurabilir.

Lazer tedavisinde melanin açısından zengin hücreler hedef alınır ve çiller böylelikle ortadan kaldırılır. Bunu başarılı kılan en iyi faktör ise, çil rengiyle ten renginin tezatlık göstermesidir. Böylece çilli bölgeler daha iyi tespit edilir ve cildin hasarlı olmayan kısımlarına yönelik lazer enerjisi gönderilmez. Uygulamayı riskli hale getiren konu, cilt ile çil lekeleri arasında renk farkın oldukça az olmasıdır. Bu durumda cildin hasarsız kısımlarına da lazer ışınların değmesi söz konusu olabilir.

Lazer tedavisi ağrılı mı geçiyor?

Lazer tedavisinde çok fazla acı duyulması söz konusu değildir. Sadece ufak bir sızı hissedilebilir. Söz konusu sızılarında da rahatsız edici bir faktör olmaması için çilli bölgeye anestezi uygulanır. Anesteziye karşı alerjisi olanlar için buz torbaları kullanır. Tedavi öncesinde herhangi bir hazırlık yapılması söz konusu değildir. Tedavi sonrası birkaç saat yüzde kızarıklık söz konusu olabilir. Yaklaşık bir hafta içerisinde çilli bölgede meydana gelen kabuklaşma ve dökülme yaşanır. Süreç tamamlandığında cildin çillerden tamamen arınması sonlanmış olur.

Lazer tedavisi hangi cilt lekeleri için bir çözümdür?

Lazerle cilt tedavisi oldukça yaygın hale geldi. Bu yöntemle sadece çiller değil, birçok cilt lekesinden kurtulmak mümkündür. Bu lekeler içerisinde şunlar yer alıyor:

  1. Yaşlılıktan dolayı meydana çıkan lekeler
  2. Karaciğerdeki hastalıktan dolayı ortaya çıkan cilt lekeleri
  3. Doğumdan sonra oluşabilecek tüm lekelerin tedavisi
  4. Zararlı güneş ışınlarından dolayı hassas ciltlerde meydana gelen lekeler
  5. Bir yaranın iyileşmesinden sonra ortaya çıkan lekeler

Lazer tedavisi sayesinde daha temiz bir cilde sahip olmak mümkündür. Kalıcı sonuçlara ulaşmak içinse birkaç seans yeterli oluyor. Bazı cilt lekelerinde tek seansta sonuç alınması söz konusudur. Lekenin büyüklüğüne ve deriye işleyiş durumuna göre sonuç alma süresi değişebilir.

Lazer ile cilt tedavisinde önemli olan güvenilir ve profesyonel bir merkezi tercih etmektedir.

Bir Cevap Yazın