Fraksiyonel Lazer Nedir ?

Fraksiyonel lazer yüksek miktardaki enerjinin cilt altına verilerek cildin yenilenmesini sağlayan bir sistemdir. Etkisi oldukça fazla, yan etkisi ise bununla ters orantılı olarak düşüktür. Günümüzde oldukça fazla tercih edilen bu yöntem ile yüzdeki sarkmaların, kırışıklıkların ve çatlakların tedavisinde kullanılmaktadır.

Fraksiyonel lazerde ciltte işlem yapılacak bölüme gönderilen bölgelerdeki yeni kolajen oluşması sağlanmaktadır. Fraksiyonel lazer uygulanma çeşidine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi soyarak, diğeri ise soymadan gerçekleştirilmektedir.

Birçok amaçla kullanılan fraksiyonel lazer; lekelerin tedavisinde, bazı yara izlerinin tedavisinde, aknelerin tedavisinde, kırışıklık problemlerinde ve cildi yenilemek / gençleştirmek amacıyla uygulanmaktadır. Oldukça başarılı olan bu yöntem sayesinde derin izlerde iyileştirmeler yapılabilirken, hafif lekelerin de tamamen kaybolmasını sağlamaktadır.

Kişiden kişiye ve uygulanacak bölgeye göre farklılık gösteren fraksiyonel lazer seansları belirli aralıklarla yapılmaktadır. Uygulama yapılırken yan etki oluşan kişilerde anestezik kremler tercih edilebilir. Genellikle 10 ile 30 dakika arasında süren seanslardan sonra bazen oluşan kızarıklık veya şişkinlikler birkaç gün içerisinde etkisini kaybetmektedir. Fraksiyonel lazer sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus 6 ay ya da 1 sene süreyle güneş ışınlarından kaçınmak ve kesinlikle güneş koruyucu ürünler tercih etmektir.

Bir Cevap Yazın