Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

Sağlıklı ve dengeli beslenme vücudumuz ve sağlığımız açısından şüphesiz oldukça önemlidir. Kötü bir beslenme cildin çabuk yaşlanmasına ve ciltte leke oluşumuna neden olacaktır.

Sağlıklı, parlayan bir cilt için sebze, meyve, et, süt ürünleri ve tam tahıllı ürünleri düzenli bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Yalnızca beslenmeye dikkat etmek yeterli olmamaktadır. Bunun yanı sıra sigara ve alkol tüketimini de bırakmak gerekmektedir.

Balık, sebze, süt ve sarı meyvelerde A vitamini oldukça fazla bulunmaktadır. Bunlar yeterli miktarda tüketilmediğinde ciltte kuruluklar meydana gelebilir ve sivilce oluşumu da artabilir. Bir diğer önemli nokta ise  B vitamini. Daha genç bir cilt için oldukça önemli olan  B vitamini genellikle kuru baklagil, yeşil yapraklı sebzeler, balık ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Özellikle sağlıklı saçlarda büyük önemi olan B vitamini sayesinde cilt de daha parlak ve canlı gözükür.

Solgun bir cilde sahipseniz ihtiyacınız olan  C vitaminini patates, ananas, karpuz, limon, greyfurt, portakal, çilek gibi besinlerden alabilirsiniz. Ayrıca C vitamini sayesinde ciltteki yaralar da daha çabuk iyileşmektedir. Tüm bunların yanı sıra kalsiyum, protein ve D vitamini içeren besinler de cilt ve diş sağlığı için oldukça önemlidir.

Beslenmenin yanı sıra gün içerisinde bol bol su tüketilmelidir. Hem vücuttaki zararlı maddeler temizlenmiş olur hem de cilt nemli ve daha pürüzsüz bir görünüme ulaşır.

Bir Cevap Yazın