Cilt Temizliğinde Yapılan Hatalar

Şüphesiz cildimiz oldukça önemlidir. Her insanın cildi iyi bakılmayı hak eder. Bazen cildimize bakım yaptığımız zannederiz ama ya yetersiz olabilir ya da yanlış bir işlem söz konusu olabilir.

Çoğu insan cilt temizliğinde cildini yıkamanın yeterli olduğunu düşünse de yeterli değildir. Tonik, sabun ya da jeller de buna dahildir. Cilt temizlendikten sonra kişi cilt yapısına uygun nemlendirici ya da krem kullanmalıdır. Tabi yağlı cilde sahip olan kişiler bu konuda daha hassas olmalıdır. Cildin yağ üretmesini engellemesi ve kan dolaşımını arttırması için suyun çok sıcak olmaması gerekmektedir. Ayrıca sıcak su cildin dengesini de bozmaktadır.

cilt temizliği

Cildin sağlıklı gözükmesi için cilt tipine uygun temizleyici ürünler ve kremler tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra peeling yapmak cilt için iyi olduğu kadar, aşırısı da zarar verebilmektedir.

Ön planda olan yüzümüzü sık sık yıkamak da iyi değildir. Bu durumda cilt daha fazla yağlanabilmektedir. Temizlenen cildi, iyice durulamak da önemlidir. Jelle ya da sabunla yıkanan cilt, iyice durulanmazsa kullanılan ürünlerdeki kimyasallar ciltte kalabilmektedir. Kullanılan bu ürünlerin mümkün olduğunca kokusuz ve renksiz ürünler olması önemlidir. Bu tarz ürünler kimi zaman alerjik durumlara sebep olabileceği gibi kimi zaman cildi tahriş de edebilmektedir.

Temizlenen cildi kuruturken de en az temizlerken gibi hassas olmak gerekmektedir. Oldukça nazik olmalı, havluyu yüzümüze bastırmamalıyız.

Bir Cevap Yazın