Cilt Rengi Nasıl Açılır?

Cildimiz doğal rengini melanin pigmenti belirler. Melanin pigmenti üzerinde ona etki eden bir çok faktör bulunmaktadır.

Ciltte oluşan lekeler birçok kişinin yakındığı bir konudur. Sivilceler, güneş lekeleri veya farklı sebeplere bağlı olan lekeler… Söz konusu lekelerden kurtulmak için  evde yapılabilecek birçok işlem olduğu kadar, profesyonel merkezlerde de cilt rengi açılabilmektedir.

Genellikle kimyasal peeling ya da cilt rengini açıcı kremler birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yüzeysel, orta derecede ve derin düzeyde olmak üzere üç çeşit kimyasal peeling söz konusudur. Kimyasal peeling ile derinin yapısı düzeltilmektedir. Deriye sürülen solüsyon ile cildin üst katmanları soyularak daha sağlıklı bir cilt gelmesi sağlanmaktadır.

Kişiler genellikle daha zarif ve güzel göründüğünü düşündükleri açık renkli tenleri daha çok beğenmektedirler. Eğer yukarıda bahsettiğimiz kimyasal peeling ile cilt rengi açılmak istenmiyorsa doğal yollardan da daha açık bir cilt rengine sahip olabilirsiniz. İlk olarak güneş ışınlarından uzak durarak bunu sağlayabilirsiniz. Öğle saatlerinde maruz kalınan güneş ışınları ten rengini koyulaştırmaktadır. Güneş ışınları dışında çevresel faktörler, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı ve kuru bir cilt yapısına sahip olmak cildimizin daha koyu gözükmesinde sebebiyet vermektedir. İşte bu yüzden cildi sürekli nemli tutmak ve temizlemek de ölü hücrelerden arındırdığı için uygun bir nemlendiriciyle masaj yapılmalıdır.

Ayrıca evde sizin kolayca hazırlayabileceği bir çok karışım ve kür mevcuttur.

 

Cilt rengini açmak için kullanılan peeling tedavisinin diğer faydaları

Peeling ile sadece cilt rengi için uygulanmaz. Bununa beraber daha farklı cilt problemleri için de uygulanır. Bunların başında, akne tedavisi gelir. Peeling ile iyileştirilen diğer cilt problemleri ise şu şekilde:

  1. Yaşlanmayla beraber ciltte beliren tüm lekeler
  2. Yaşlanmanın yaratacağı olumsuz cilt görünümünü minimize etmek
  3. Gebelikten dolayı meydana gelen lekeler
  4. Elde meydana çıkan lekeler
  5. Kırışıklıkla ilgili tedaviler

Kimyasal peeling kullanım alanı görüldüğü gibi geniştir. Ancak gebeler için ve uygulama yapılacak yerde enfeksiyona neden olacak hastalığa sahip kişiler için uygun değildir. Bununla beraber, peeling tedavisi olan herkeste tedavi sonrası bazı semptomlar görülür. Ciltte meydana gelen hafif kızarıklıklar, pullanma ve soyulma gibi belirtiler bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca, tedavi sonrasında güneş ışınlarından korunmak oldukça önemlidir. Tedavi sonrasında kişinin normal hayatına devam etmesi mümkündür; ancak birkaç saat kendisini güneşin zararlı ışınlarından koruması gerekir. Makyaj yapmaması ve tedavinin daha iyi sonuç vermesi için önerilen kremlerden farklı bir krem kullanılmaması da gerekir.

Doğal yollarla cilt rengini açmak için 2 yöntem!

Cilt renginizi açmak için peeling yöntemine ihtiyaç olmadığını ve doğal yöntemlerle de bunu yapabileceğinizi ifade etmiştik. Bununla ilgili detayları sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Yoğurt ve bal karşımı: Bu karışım içerisinde cilt için lazım olan besinler vardır. Cildin açılmasını sağlayan laktik asit de, yoğurt içerisinde bolca bulunur. Haftada birkaç gün bu karışımı uyguladığınızda, cildiniz daha nemli ve canlı bir görünüme sahip olacaktır.
  2. Limon: Limon içerisinde de cildi besleyici ve beyazlayıcı asitler yer alır. Haftada birkaç kez pamuk yardımıyla cildinize uygulama yapabilirsiniz. Ancak cilt üzerinde yarası bulunanlar veya çok hassas cilde sahip olanlar için limon uygun bir yöntem değildir.

Bir Cevap Yazın