Cilt Kuruluğuna Karşı Ne Yapılmalı ?

Ciltte kuruluk genellikle çevresel faktörlere bağlı olmaktadır. Özellikle ayak, yüz ve eller diğer bölgelere göre daha fazla kurumaktadır. Özellikle soğuk havalarda ve yazın nemsiz kalan cilt daha fazla kurumaktadır. Hatta bazen kuruyan cilt farklı cilt problemlerine de neden olabilmektedir. Bu yüzden tercih edilen ürünler de oldukça önemlidir. İleri boyutta kuruyan ciltte çatlaklar ve kanamalar da oluşabilmektedir.

Kimi zaman bakımsız ciltlerde kurumalar görülebildiği gibi, bazen kullanılan kimyasal ürünler (temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri vs.) de cildi olumsuz etkilemektedir. Ciltte oluşan kurumalara karşı herhangi bir önlem alınamazsa daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Cilt kuruluğu için öncelikle yapılması gereken derinlemesine bir cilt temizliğidir. Ölü hücrelerden arındırılan cilt kirden de arındırılmış demektir. Önemli olan nokta cilt temizlenirken oldukça nazik olunmalıdır. Hatta temizleme esnasında cilde masaj da yapılırsa kan akışı da hızlandırılabilmektedir.

cildimiz icin suyun onemi

Cilt kuruluğu olan insanlar iyi bir nemlendirici de tercih etmektedir. Düzenli olarak kullanılan nemlendiriciler ile cilt her zaman nemli gözükmektedir. Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında ellerde de çok sık oluşan kurumalara karşı el kremleri de kullanılmalıdır. Hatta en az eller kadar dudakların da nemlendiriciyi ihtiyacı vardır. Hem soğuk havalarda hem de yaz aylarında güneşe çıkarken dudaklar nemsiz bırakılmamalıdır. Tüm bunlarla birlikte vücut için en iyi nemlendirici yeterli miktarda su tüketmektedir. Vücudun ihtiyacı olan suyu tüketmek daha sağlıklı ve nemli gözüken bir cilde kavuşmayı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın