Bronzlaşmanın Zararları Nelerdir?

Güzel bir görünüme kavuşmak isteyen birçok kişinin vazgeçilmezidir bronzlaşmak. Bunun için birçok insan saatlerce güneşlenmekte veya da solaryuma girmektedir. Daha çekici görünmek adına bronz bir cilde sahip olma istediği bazen kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

bronzlaşma

Sağlıklı Bronzlaşmanın Önemi

Bronzlaşmanın olumsuz etkilerine ilk olarak ciltteki lekeleri gösterebiliriz. Kimi zaman kişinin vücudunda kahverengi lekeler görülebilmektedir. Bu tarz lekeleri yok etmek için de lazer yöntemi kullanılmaktadır.  Bir diğer yan etkisi ise kırışıklıklardır. Bronzlaşmak için güneşe maruz kalan cilt daha çabuk kırışmaktadır. Fazla şekilde güneş ışınları temas eden cilt yaşın ilerlemesiyle birlikte kırışmaya başlamaktadır. Ciltte bulunan kolajen maddelerinde yaşa bağlı olarak azalmasıyla cilt elastikiyetini kaybetmektedir.

Bronzlaşmanın cilt üzerinde oluşturabileceği en tehlikeli boyutlardan biri şüphesiz cilt kanseridir. Bunun yanı sıra aşırı şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak ayrıca yüzde de bazı lekelere neden olabilmekte ve kılcal damar görüntüsünü de arttırmaktadır.

Sağlıklı bir bronzlaşma için aşağıdaki konulara önem verilmelidir;

  • Öğle saatlerinde güneşte fazla kalınmamalıdır.
  • Güneşlenmek için saat 4’ten sonrayı seçmekte fayda var.
  • Güneşlenirken koruyucu kremler mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca solaryuma girerken de koruyucu kremler tercih edilmelidir.
  • Güneşlenirken yapılacak bir diğer şey ise yeterli miktarda su içmektir.

Bir Cevap Yazın