Akne Sivilce Tedavisi

Akneler genellikle yüz bölgesinde görülmekle birlikte boyun, göğüs,omuz ve kollarda da oluşabilen bir cilt hastalığıdır. Özellikle ergenlik dönemlerinde daha sık görülebilmektedir. Akneler yani sivilceler yağ bezi kanallarının yeni bir yağ tabakası ile tıkanması sonucu oluşmaktadır. Her insanda oluşabilecek bu akneler bazen herhangi bir müdahaleye gerek duymadan kendi kendine de yok olabilmektedir. Buna rağmen kimi zaman tedavi de gerekebilmektedir.

Akne, Sivilce Neden Oluşur?

-Bazı ilaçların kullanımı sonrası

-Stres

-Yağlı cilt yapısı

-Yüzde kullanılan bazı krem vb. ürünler

-Bazı hormonal bozukluklar

Akne Nasıl Tedavi Edilebilir?

Akne oluşumunda doğrudan etkisi olduğu kanıtlanamamış olsa da bazı yağlı yiyecek ve gazlı içeceklerin de sivilce oluşumunu arttırdığı düşünülmektedir. Bu sebeple bu tür gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Aknelerin oluşumunda ve önlenmesinde yüz ve cilt temizliğine gereken özenin gösterilmesi de önemli rol oynamaktadır. Aknelerin yanı sıra ciltte oluşan siyah noktalar da bilinçsizce sıkılmamalıdır. Çünkü bu tarz noktalar ilerleyen zamanlarda akneye dönüşebilmektedir.

Akne oluşumuna karşı kadınların alacağı bir önlem de cildi yağlandıracak makyaj malzemelerinden uzak durmaktadır.

Evde alınacak bu önlemlerin dışında akne tedavisinde en önemli adım profesyonel bir merkezde destek almaktır. Hatta akneler geçtiğinde bile belli bir süre düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Krem tedavisi, ilaç tedavisi, kimyasal peeling, medikal cilt bakımı, mezolifting ve lazer tedavisi gibi birçok iyileştirici yöntemi bulunan akne tedavisinde kişiye en uygun olan yöntem uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın