Botoks Uygulamasının Yan Etkileri

Medikal estetik uygulamaları içerisinde en popüler olanı botoks işlemidir. Yapılan araştırmalara göre hastaların yüzde 30 civarında olan kısmı bu uygulamanın yan etkileri konusunda bir bilgiye sahip değildir.

Botoks ilacı Amerikan Allergan firması tarafından üretilmektedir. Bu ilaç piyasada neredeyse 60 senedir kullanılmaktadır. Ancak son 20 senedir medikal estetik alanında kullanılmaktadır. Bu zaman içerisinde botoksun yan etkileri araştırılmış ve yüzde 10 civarında yan etkiyle karşılaşmak mümkün. Bu yan etkileri 3 gruba ayırabiliriz.

  1. Uygulamayı yapan kişinin hatası.
  2. Uygulanan kişinin reaksiyonuyla ilgili.
  3. Uygulama sonrası komplikasyonlar.

Genelde uygulama sonrasında yan etki olarak alerji, cilt parestezi(iğnelenme,karıncalanma,yanma), mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik görülebilir. Eğer ilaç aşırı kullanılırsa nefes darlığı dahi görülebilir. Ama bu yan etkilerin çoğu uygulamayı yapan kişinin tecrübesiz olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu yan etkilerin haricinde göz kapaklarında sarkma olabilmektedir. Yine aynı şekilde buda uygulamayı yapan kişinin hatasıdır ve genelde bir buçuk ay sonrasında geçmektedir.

Yine uygulayıcının hatası yüzünden diplopi (çift görme, şaşılık) olabilmektedir. Sebebi ilacın orbital bölgeye yakın uygulanmasıdır.

Son olarak yine uygulama hatası yüzünden yüz asimetriside olabilmektedir.

Bütün olarak bu yan etkilerin hepsi geçicidir. Bu süreç bir gün ila iki ay arasındadır.

Botoks Cilde Nasıl Etki Yapar?

Botoks uygulamasında ana gaye, küçük kasları bloke ederek kasılmalarının önüne geçmektir. Bunu başarmak içinse sinirler içerisinden asetilkolin denilen ilaç enjekte işlemi yapılır. Dolayısıyla kasların yer aldığı cilt arzu edilen bir düzlüğe veya karışıksız görünüme kavuşabilir. Uygulama yapılmayan kasların yer aldığı cilt bölgelerinde ise, kasılmalar devam edeceğinden kırışıklık veya mevcut cilt görünümü devam eder.

Botoks tedavisi nasıl ortaya çıktı?

Aslında ilk olarak botoks tedavisi, göz tikleri ve şaşılık gibi problemler için uygulanmaya başladı. Bu tedavi yöntemi uygulandığı sırada botoks işleminin göz çevresindeki kırışıklıkları ortadan kaldırdığı da görüldü. Daha sonrada botoks üzerinde araştırma derinleştirilerek, kozmetik sektörü için de tercih edilebilecek bir medikal çözüm olarak sunulmaya başlandı. Bugün ise ciltteki bozuklukları kaldırmak için tercih edilen güvenilir yöntem olarak kullanılmaya devam ediyor.

Botoks yeni kırışıklıklara neden oluyor mu?

Botoks ile ilgili kaygılar arasında en çok tartışılan veya merak edilenlerden birisi de, budur. Tam olarak doğru olduğunu söylemenin mümkün olmadığı yeni kırışıklık durumu, doğrudan botoks tedavisinin ortaya çıkardığı bir etki değildir. Botoks ile yatay kırışıklıkların ortadan kaldırılmasından sonra, söz konusu yatay kırışıklıklardan daha az belirgin dikey kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. Dolayısıyla, daha önce kişide bulunan ancak yatay kırışıklıklardan dolayı fark edilemeyen çizgiler doğrudan botoks nedeni olarak algılanır.

Diğer bir kaygı da, botoks sonrasında yüzün donuk bir ifade aldığına yönelik bir algıdır. Bu da tamamen doktor ve hasta arasındaki iletişimle ilgilidir. Bazı kişiler yüzünde çatık bir mimiğin olmasını arzularken, bazı hastalar tarafından bu mimik istenmeyebilir. Bu gibi arzular hasta doktor iletişimiyle çözülebilir.

Botoks uygulamasında sahtecilik söz konusu mudur?

Botoks ile ilgili problemlerden biri de budur. Sahtecilik… Oldukça kolay bir uygulama gibi gözüken botoks işlemine yönelik talepleri daha ucuza karşılamak suretiyle uzak doğudan getirilen sertifikasız ilaçları kullananlar olabilir. Botoks yapacak kişinin anatomi konusunda bilgisi olması ve sertifikasının bulunması bir zorunluluktur. Ayrıca tercih edilecek ilaçların da kaliteli ve sertifikalı olması gerekir. Ucuza çözüm sunarak botoks uygulamasını insan sağlığı için tehdit haline getirecek yollardan kaçınılması lazımdır.

Etiketler:,

Bir Cevap

  1. hasan Ekim 13, 2016

Bir Cevap Yazın