Aşırı Terleme

Aşırı terleme birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Ter bezleri genellikle koltuk altı, ense ve göğüs bölgelerinde bulunmaktadır. Vücuttan atılan terde bazen zararlı maddeler ve tuz da bulunabilmektedir.

Terleme Tedavisi

Botox ile Terleme Tedavisi

Kişiler terlemeyle genel olarak sıcak havalarda karşılaşmaktadır. Kimi zaman terleme kişiyi ve etrafındaki kişileri rahatsız edebilmektedir. Kişiler bazen de aşırı terlemeyle karşı karşıya kalabilmektedir. Her ne kadar kişi kendine özen gösterse de önüne geçilemeyen bu terleme bazen ellerde ve yüzde de görülebilmektedir. Durum böyle olunca kişinin özel hayatı olumsuz etkilenebilmektedir. Sıcak havalara bağlı olarak oluşan terlemenin yanı sıra stres, endişe gibi sebeplerden de terleme oluşabilmektedir.

Terleme; kiloya, şeker hastalığına, hormonlara ya da psikolojik nedenlere de bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Günümüzde terlemeyi tedavi etmek mümkün. Bu bağlamda ilk olarak terlemenin asıl nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Eğer söz konusu olan bir hastalıksa veya değilse tedavi yöntemi farklılık göstermektedir. Terleme tedavisinde ilaç tedavisi tercih edilmesinin yanı sıra  hastanın el veya ayaklarına elektrik akımı verilerek de gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler etkili olmadığı takdirde daha ileri düzeyde olan terlemelerde cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Ellerdeki terlemeler için oldukça başarılı olan bu yöntemin yanı sıra terlemeye karşı botoks da oldukça popüler olmaya başlamıştır. El, koltuk altı ve ayaklardaki terlemeler için botoks uygulanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın