Altın İğne Uygulaması

Yaşamın hızı, yoğunluğu ve de stresi, en çok cildimizi etkiliyor. Cildimiz modern çağda daha hızlı yaşlanıyor, kolayca deforme olabiliyor. Cildin yaşlanma hızını artıran etkenlere karşı, cildi onarak pek çok yöntem geliştirilmekte. Bunlar sayesinde, yüzdeki leke ve sarkmalar, yaşlılık izleri, boyunda oluşan kırışıklıklar, el üzerinde oluşan kırışıklıklar ve de bacak ve kollardaki sarkmalardan sivilce ve akne izlerine kadar pek çok sorun ortadan kaldırılabiliyor. Bu ve benzeri durumları ortadan kaldıran yöntemlerin başında ise altın iğne uygulaması geliyor. Uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirilen estetik operasyonlar ile harikalar yaratılabilirken, altın iğne adı verilen uygulama ile mükemmel sonuçlar elde edilebiliyor. Üstelik estetik ameliyatlar ciltte kesi açılması ile mümkün olurken ve küçük ya da büyük izler bırakırken, bu tür alternatif yöntemler hem daha kolay gerçekleştirilir hem de iz bırakma gibi bir durum söz konusu olmaz. Peki, nedir altın iğne uygulaması, nasıl yapılır ve detayları nelerdir?

[youtube id=”S2QFE2Pqhwo” width=”680″ height=”340″ position=”left”]

Altın iğne uygulaması, temel anlamda cildin yüzeyinin altında kalan tabakalarda onarılabilir ölçüde bırakılan hasarları hedef alır. Verilen bu hasar, onarıcı hücre ve sistemleri daha hızlı harekete geçirir. Bu amaçla kullanılan alet ise 0,5 ile 3,5 mm kadar cilt altına girebilen çok küçük iğnelerin bir araya geldiği özel bir üründür. Başka bir deyiş ile Fraksiyonel Radyofrekans olarak da adlandırılan, bu yöntem oldukça pratik bir şekilde uygulanabilir. Altın iğne adı ile kullanılan iğneler ise tamamen kişiye özeldir. Ayrıca tek kullanımlık olarak hazırlanır ve iğnelerin tekrar aynı veya farklı bir hastada kullanılması mümkün değildir. İğne boyları belirttiğimiz üzere farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak, en sık şekilde tercih edilen 2 mm ölçüsünde olanlardır. Bunlar cildin 2 mm kadar derinine inebilir. Bu uygulama, tıpta da kozmetikte de zaman zaman kullanılan Radyofrekans teknolojisinin başarılı örneklerinden biridir. Ayrıca daha bölgesel bir uygulama şekli olarak da değerlendirilebilir. Olumlu sonuçları ile dikkat çeken uygulama, çokça ilgi görüyor ve bugün pek çok farklı yaş grubuna hitap ediyor.

Cilt gençleştirme, farklı bölgelerdeki kırışıklıkların giderilmesi ve de sivilce ile akne izlerinin tedavisinde kullanılan yöntem, ameliyatsız estetik uygulamaları arasında en çok tercih edilendir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise hem acısız, ağrısız olmasıdır, hem de etkili ve kalıcı sonuçlar doğurmasıdır. Bu uygulama bir ameliyat olmadığından, bıçak ve benzeri bir alet kullanılmaz ve de kesi açılmaz. Dolayısıyla da genel anesteziye ihtiyaç yoktur. Ancak uygulamadan yarım saat ya da 1 saat öncesinde, anestezik etkili krem uygulaması ile lokal anestezi gerçekleştirilir. Böylece acı sızı söz konusu olmazken, bir ameliyatta olduğu gibi genel anestezi de yapılmamış olur. İşlem sırasında ağrı acı hissedilmeyeceği gibi, uygulama süresi de kısa olacağından, sorunsuzca uygulama tamamlanabilir.

Genellikle altın iğne uygulamasında tek seans yeterli görülmektedir. Pek çok durumda ise sonraki seans gerekli görülüyorsa, birkaç haftalık ya da 1 aylık bir süre beklenir. Bu sürenin ardından ikinci seans uygulanır. Seans sonrasında ise bölgeye uygulanacak olan kremlerin yağ bazlı olması çok önemlidir. Sadece 5 – 6 dakika sonra ise dilediğiniz gibi kapatıcı ya da fondöten sürerek normal günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Uygulama sonrası hafif kızarıklık ve de ödem görülebilecek olan durumlardır. 2 – 3 gün içerisinde bunların da ortadan kalktığını göreceksiniz. Birkaç hafta sonra ise uygulamanın ortaya çıkardığı sonuçları görmeye başlayabilecek olsanız da, 5 – 6 ay sonrasında asıl etkilerini görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın