Göz Altı Morluğu Neden Oluşur?

Birçok insanı görsel olarak rahatsız eden göz altı morlukları hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Göz çevresinde, göz altında ve hatta göz kapağında bile görülebilen söz konusu kahverengi ya da mor halkaların oluşumunda birçok neden bulunmaktadır.

Hem fiziksel hem çevresel faktörlere bağlı oluşan göz altı morluklarının oluşumunda en başta yorgunluk ve uykusuzluk gelmektedir. Hatta herhangi bir morluk oluşmamış kişi bile birkaç gün boyunca uykusuz kalırsa söz konusu morluklar görülebilmektedir. Uykusuzluğun yanı sıra; sağlıksız beslenme, aşırı melamin oluşumu, alerjik hastalıklar, migren, bazı ilaçlar, sinuzit, güneş ışınları gibi faktörler nedeniyle de göz altı morluğu oluşabilmektedir.

Yukarıda saydığımız nedenlere ayrıca kadınların regl dönemini de ekleyebiliriz. Bu dönemlerde de geçici olarak göz altı morlukları görülebilmektedir. Hatta bunun yanı sıra kişilerde görülen kemik yapısı da göz altı morluğuna sebebiyet verebilmektedir. Göz çevresi çukur olan ve kemikli yapıya sahip olan kişilerin göz altında gölge oluşabilmektedir. Böylece cilt daha koyu renkte gözükmektedir. Tüm bunlarla birlikte bazı morluklar kalıtsal olarak aileden de geçebilmektedir. Tüm bu nedenler hiç söz konusu olmasa bile insanlar yaşlandıkça göz altlarındaki deri daha ince ve hassas bir hal almaktadır. Dolayısıyla vücut kolajen kaybetmektedir. Bu bağlamda da göz altı morluğu oluşabilmektedir.

Bir Cevap Yazın