Cilt Sarkması

Birçok insanın sorunu olan cilt sarkması genellikle otuzlu yaşlardan sonra başlamakta ve kırklı yaşlarda hızlanmaktadır. Ve gittikçe bu belirti daha da artmaktadır. Kişinin beslenme düzeni, güneş ışınlarına maruz kalması hatta sigara içmesi bile cilt sarkmasını tetikleyebilmektedir. Bunların yanı sıra ani kilo alıp vermelerde de cilt sarkabilmektedir.

Günümüzde pek çok tedavi yöntemi uygulanan cilt sarkmasında cildin toparlanması sağlanmaktadır. Böylece ciltteki kolajen ve elastik lifler de arttırılmaktadır.

Cilt sarkması bazen genetik sebeplere bağlı olmakla beraber kişiden kişiye ve cilt yapısına göre de değişmektedir. Son zamanlarda lazer yöntemi ciltteki sarkmalar için oldukça tercih edilmektedir. Ciltte hem sarkma hem de leke varsa PRP yöntemi ile de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Düzenli uygulanan tedaviler sonrası ciltteki sarkmalar aza indirgenebilmektedir. PRP’nin yanı sıra dolgu işlemi de ciltteki sarkmalara karşı kullanılmaktadır. Yüz bölgesindeki sarkmaları azaltan dolgu yöntemi ile daha sağlıklı gözüken bir cilt ortaya çıkmaktadır. Tabi daha etkili olabilmesi için yapılacak dolgu işlemi lazer ya da PRP uygulamasından sonra yapılmalıdır.

Bunların dışında cilt sarkmasını geciktirecek önlemleri kendimizde rahatlıkla alabiliriz.

Cilt Sarkması Oluşumu

Cilt Sarkması Tedavisi

  • Sigara ve alkol tüketimini en aza indirgemek hatta mümkünse kullanmamak.
  • Aşırı kilo alıp verme durumlarından kaçınmak.
  • Kahve cildimizin başlıca düşmanlarındandır. Cildimizi kurutur. Bu yüzden az miktarda tüketilmelidir.
  • Su çok önemli. Günde en az 2 litre su tüketmeniz gerekir. Bu cildinizin daha nemlenmesini sağlayacaktır.
  • Uykunuza dikkat edin, düzenli ve yeterli şekilde uykunuzu almanız gerekir. Minumum 7 saat uyku yeterli olacaktır.
  • Aşırı güneşle temastan kaçının. Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalıyorsanız mutlaka güneş koruyucu ürünleri kullanmanız gerekir.
  • Her sabah alışkanlık haline getirip, yüz bölgesine nemlendirici ürünler ile anti aging cilt bakımı ve masaj yapın. Buradaki amaç hem nemlendirmek hemde kan dolaşımını arttırmak.

Bir Cevap Yazın