Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

İnsanlar bağışıklık sisteminin güçlü olmasını aldıkları besinlere borçludur. Bu sayede virüslere karşı daha dayanıklı olunabilmekte ve hastalıklardan korunulabilmektedir. Birçok ciddi hastalığa karşı beslenme alışkanlığı oldukça önemlidir.

Yetersiz beslenme vücudun sık sık hasta olmasına ve enfeksiyonlara açık olmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşla birlikte de  vücudun bağışıklık sistemi düşebilmektedir. O yüzden tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemi

Vücuttaki protein, mineral, vitamin ve yağların vücutta yeterli miktarda olması kişinin sağlığı açısından önem teşkil etmektedir. Söz konusu besinleri tüketmekten ziyade yeterli miktarda tüketmek önemlidir.

A vitamini bulaşıcı hastalıklarla mücadelede önemli rol oynamaktadır. Havuç, lahana, süt, ıspanak , balık ve yoğurt gibi yiyeceklerden kişi ihtiyacı olan A vitaminini alabilir. B2 ve B6 vitamini de vücudun bakteriyel enfeksiyona karşı dirençli olmasını engellemektedir. B6 vitamini tüketirken dikkatli olmasında fayda vardır; aşırı tüketildiği durumlarda eğer avrsa vücuttaki tümörlerin büyümesine sebep olabilmektedir.

Özellikle kış aylarında daha yaygın görülen gribal ekfeksiyonlara karşı olan C vitaminini de yeterli seviyede tüketmek oldukça önemlidir. Tabi ki C vitamini diğer vitaminlerle birlikte desteklendiğinde daha etkili olmaktadır.

Bunların yanı sıra çinko, demir gibi etkenler de vücut için önemlidir. Bu bağlamda doktor gözetiminde olmak gerekmektedir.

Kişiden kişiye değişkenlik gösterebilecek beslenme alışkanlığı için en doğru adım, doktor gözetiminde kişiye beslenme planı çıkartılmasıdır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın